Historie Ústí nad Labem je stále ovlivňována odkazem sudetských Němců, kteří byli po druhé světové válce odsunuti mimo hranice Československa. Tyto osudy jsou spojeny s několika významnými průmyslovými rodinami, které spoluvytvářely řadu výrobních činností, například Schichtové, kteří vyráběli slavné mýdlo s jelenem, nebo Wolfrumové, kteří přinesli do města první parní stroj. Těmto rodin se za jejich těžké osudy chtějí v Ústí nad Labem alespoň částečně odvděčit a tak převezme na sedmi hřbitovech město 96 starých hrobek, které dosud neměly žádného majitele.
Některé z těchto hrobek byly zanedbány už od konce války a potomci zakladatelů průmyslového Ústí nad Labem často ani nevědí, že jejich předci zde mají poslední místo odpočinku. Teď se však město rozhodlo přihlásit k vlastnictví hrobek, aby o nich mohlo rozhodovat a pečovat o jejich opravu. „Dosud ty hrobky byly v takovém právním vakuu. Nikdo se k nim nehlásil a to, že se teď město rozhodlo se přihlásit k vlastnictví hrobek, je hrozně důležité proto, že teď bude někdo, kdo může rozhodovat o tom, jak s nimi nakládat,“ řekl historik z Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek.
Ústecké městské služby plánují, že by některé z těchto hrobek obnovily, a tak dát důstojné místo posledního odpočinku významným osobnostem města. „Město už dnes má šest hrobek významných Ústečanů, které si převzalo do svého majetku, kde už probíhá projektová dokumentace a nějaké plány obnovy,“ nastínil ředitel ústeckých městských služeb Tomáš Vohryzka. Město by také rádo zveřejnilo informace o všech hrobkách, aby tak umožnilo diskuzi o tom, které z nich zaslouží opravu a ochranu.