Lyžaři a běžkaři v Krušných horách už dávno nemusí volat na rolbu, která zničila provoz běžeckých stop. Přestože v uplynulých dnech napadlo dostatek sněhu, pro lyžaře to znamená konec upravování tratí v oblasti areálu na Dlouhé louce nedaleko Nového Města na kozím Vrchu. Cafemarkér, který neopravitelně poškodil stroj při taxíkování, zničil provoz na 17 kilometrech běžeckých tratí.
„Na rolbě se ulomil ventil pístu, vydeřel se blok motoru a je už neopravitelný. Snažíme se sehnat nějaký jiný motor, ale je to poměrně nákladná záležitost,“ sdělil Roman Fišer z Krušnohorského klubu Dlouhé louka, který v této oblasti stopy pro běžkaře jako dobrovolník upravoval téměř 20 let. Informaci o rozbité rolbě přinesla jako první Česká televize.
Spolek se také staral o úsek Krušnohorské magistrály od Nového Města směrem na přehradu Fláje a na Zebrácký vrch směrem k německé hranici, zajišťoval i propojení na stopy od Klíny a od Cínovce. „Neupravených tak zůstane zhruba 17 kilometrů tratí na Krušnohorské magistrále. Bohužel, není stroj, stopy není čím upravit,“ podotkl Fišer.
Kdo by se přesto na Dlouhou louku vydal, nebude mít kde zaparkovat. Odstavná plocha pro auta také upravená nebude. Jediným možným řešením je podle Fišera pořízení nové rolby, ale na tu klub nemá dostatek financí. Ceny nového stroje se pohybují kolem 7 až 8 milionů korun. „Rolba může být i starší, už jsem zjišťoval ceny, pořídit se dá do 3 milionů korun,“ poznamenal Fišer.
Ale i to je pro klub příliš velké finanční sousto. Se žádostí o finanční výpomoc proto oslovil velké firmy v okolí, do shánění peněz se zapojila i destinační agentura Krušné hory. Na financování stop pro běžkaře se podílí i Ústecký kraj. V současné době rozděluje 2,5 milionu korun mezi osm středisek, která stopy pro běžkaře v části Krušných hor upravují.
Je mezi nimi i to na Dlouhé louce. „To si myslím stačí nejen na projeté kilometry, ale i na nějakou údržbu,“ poznamenal Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu (Spojenci pro kraj).
Aktuálně se Řehák pokusí domluvit se středisky v okolí nebo s Horskou službou, jestli by tratě v okolí Dlouhé louky neprojely. „Logisticky je to ale velmi těžké,“ sdělil náměstek. Je tak možné, že v letošní zimní sezóně už na úpravu stop na Dlouhé louce nedojde.
Když pomineme Dlouhou louku, běžkaři mohou v Krušných horách vyrazit na desítky kilometrů upravených stop. V uplynulých dnech napadlo dost sněhu, aby bylo možné část tras strojově upravit. „Na víkend jsme pro běžkaře upravili téměř 30 kilometrů z Cínovce na Komáří vížku, na Vitišku a Nové Město k trafice. K Vrchu Tří pánů vítr sníh vyfoukal a na strojovou úpravu ho není dostatek,“ uvedla Ladislava Hamrová z Místní akční skupiny Cínovecko, která úpravu stop zajišťuje.
Bez strojové úpravy jsou zatím i některé lesní cesty. „Zkoušeli jsme tam vjet, ale rolba brala kameny. Pokud sníh připadne, upravíme i další úseky,“ dodala. Protažené trasy budou i v okolí lyžařského areálu Klíny na Mostecku nebo Adolfova na Ústecku.
Sněhová nadílka a mrazivé počasí pomohlo zlepšit podmínky v lyžařských areálech. Poprvé se tak otevřela i menší střediska. Kromě Telnice na Ústecku, kde leží na sjezdovkách okolo 60 až 80 centimetrů převážně technického sněhu, jsou dobré podmínky pro lyžaře i v areálu Klíny na Mostecku. Na svazích je 50 až 70 centimetrů sněhu, v provozu je i večerní lyžování.
Otevřena je také Alšovka na Chomutovsku a Bouřňák na Teplicku. Poprvé je v letošní sezóně v provozu sjezdovka v Maléčově nad Ústím, areál v Meziboří nedaleko Litvínova. O víkendu je otevřený také areál v Horním Podluží na Děčínsku.