Zuby slouží k uchopování a rozmělňování potravy, k obraně i útoku. Je zřejmé, že jimi musel být vybaven už nějaký společný prapředek všech současných skupin čelistnatých obratlovců, od žraloků po člověka. Paleontologové se léta domnívali, že tímto prapředkem byl některý z prvohorních rybovitých obratlovců dnes již vyhynulé třídy pancířnatců. Ale zároveň se jim to nezdálo. Primitivní zuby si představovali jinak. A tak pátrali dál. Skončilo to objevem, který se dostal až na stránky prestižního časopisu Science.
„Paleontolog Boris Ekrt vám představí i další zajímavé typy zubů vymřelých obratlovců a prozradí, k čemu jsou uzpůsobené. A pokud se vše podaří, uvidíte i krásný zub třetihorního savce anthracotheria objevený na výsypce u Braňan na Mostecku,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský a dodává: „Na přednášce budou prezentována i některá dosud nepublikovaná data o probíhajícím výzkumu, proto nebudeme pořizovat její záznam.“
Geolog a paleontolog RNDr. Boris Ekrt je kurátorem paleontologického oddělení Národního muzea v Praze. Je autorem řady výstav, vědeckých a populárních článků o fosilních obratlovcích od prvohor do třetihor. Věnuje se přednáškám a vzdělávacím aktivitám pro různé věkové kategorie. Pořádá záchranné paleontologické výzkumy na lokalitách s fosilními obratlovci.
Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Mohou se jí zúčastnit pouze návštěvníci s platným negativním testem, ukončeným očkováním nebo nejvýše 180 dní po prodělání covid-19. Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!
Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
TZ: UJEP